XXII Tydzień Zwykły. Komunikaty duszpasterskie.

 1. Pokora to słowo-klucz dzisiejszej liturgii słowa. Pierwsze czytanie z Księgi Syracha zachęca: „im większy jesteś, tym bardziej się uniżaj”. Wypełnienie tych słów znajdujemy w Ewangelii (Łk 14,7-14), gdzie Chrystus zachęca do zajmowania ostatnich miejsc przy stole, po to by zostać docenionym przez gospodarza i poproszonym do zajęcia honorowego miejsca na oczach współbiesiadników. Mistrzem pokory jest sam Bóg, który uniża się w swoim Synu, by przyjść do człowieka. Współczesnym wyznawcom Chrystusa również potrzeba tej cnoty, aby przyjąć Jego słowo i dać się prowadzić ku zbawieniu.
 2. Dziś o godz. 18.00 będziemy przeżywać centralną uroczystość MB Częstochowskiej, powiązaną z rocznicą ocalenia Włocławka przed bolszewikami w 1920 roku. Obchody rozpoczniemy od modlitwy w intencji poległych, złożenia wiązanek kwiatów i zapalenia zniczy przed obeliskiem przy kościele. Serdecznie zapraszamy na to wydarzenie: delegacje, asystę, parafian, Włocławian i gości. Mszy św. w kościele będzie przewodniczył i kazanie wygłosi ks. prof. dr hab. Krzysztof Konecki.
 3. W liturgii Kościoła w tym tygodniu obchodzimy wspomnienia:
 4. a) w poniedziałek Męczeństwa św. Jana Chrzciciela
 5. b) w sobotę św. Grzegorza Wielkiego
 6. W czwartek przypada 83-cia rocznica napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę, będącej początkiem II wojny światowej. Pamiętajmy w swoich modlitwach o naszej Ojczyźnie i prośmy Boga o łaskę pokoju na świecie. W naszej świątyni w tych intencjach będziemy sprawować Mszę św. poranną. Wieczorem zaś na godzinę 17.30 zapraszamy Wspólnotę Różańca Rodziców na różaniec i bezpośrednio po nim na Eucharystię. W tym dniu również, z racji pierwszego czwartku miesiąca, będziemy się modlić za kapłanów i o nowe powołania do wyłącznej służby Bożej.
 7. W pierwszy piątek miesiąca spowiedź będzie miała miejsce od godziny 17.30, a nabożeństwo ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa na zakończenie Mszy św. popołudniowej. W tym dniu także Eucharystią, sprawowaną o godz. 9.00 zainauguruje nowy rok szkolny LO im. Marii Konopnickiej.
 8. W pierwszą sobotę miesiąca na godz. 8.30 zapraszamy Koła Żywego Różańca na różaniec, wymianę tajemnic różańcowych i Eucharystię, a po niej na spotkanie w salce na plebanii. W tym dniu także, przed południem odwiedzimy chorych z posługą sakramentalną.
 9. Za tydzień przypada pierwsza niedziela miesiąca, będąca kolejnym dniem Nowenny przygotowującej diecezję do Nawiedzenia Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Zapraszamy na nabożeństwo maryjne, połączone z modlitwą różańcową na godz. 17.30.
 10. Są jeszcze wolne miejsca na 4-dniową pielgrzymkę na Dolny Śląsk od 29 września do 2 października. Koszt 820 zł.
 11. Jak informowaliśmy w ubiegłą niedzielę, 7 września wyruszy z klasztoru Pielgrzymka Piesza z Włocławka do Skępego (już 416). Wszystkich chętnych pątników prosimy o zgłaszanie się w zakrystii oo. franciszkanów. Dla osób, które nie mogą udać się pieszo przewidziane są autokary, które zawiozą i przywiozą pielgrzymów 8 września. Szczegółowe informacje są umieszczone na plakacie w gablocie, w kruchcie.
 12. Polecamy lekturze Tygodnik „Idziemy/Ład Boży”, a w nim m.in. artykuły: Matka Boska z Batorego; Spełnione nadzieje św. Moniki; Zawikłana historia reparacji. Zachęcamy także do zapoznania się z innymi pismami i ulotkami.
 13. Informujemy, że od piątku kancelaria parafialna ponownie będzie czynna w poniedziałki, środy i piątki od 16.00 do 17.30.
 14. Do sakramentu małżeństwa przygotowują się: Eryk Woźniak, kawaler z par. Zbrachlin i Katarzyna Skrzypek, panna z par. tutejszej (zapowiedź II); Łukasz Paliwoda, kawaler z par. Wniebowzięcia NMP w Radziejowie i Ilona Sujecka, panna z par. tutejszej (zapowiedź II); Wiktor Chruściel, kawaler z par. Podwyższenia Krzyża Świętego w Warszawie i Marta Patrycja Cieloch, panna z par. Matki Bożej Ostrobramskiej w Warszawie (zapowiedź I).
 15. Składamy „Bóg zapłać” za ofiarę 200 zł od rodziny Tomickich, przekazaną w minionym tygodniu na remont kancelarii i nową ambonę.
 16. Wszystkim naszym gościom, parafianom i sympatykom, dziękując za wspólnotę modlitwy, życzliwość i ofiary życzymy błogosławionego, a przede wszystkim spokojnego i zdrowego tygodnia. Szczęść Boże.

Diezecja Włocławska

Kontakt
📍   Św. Jana 3, 87-800 Włocławek
✉️ E-mail: swjan@diecezja.wloclawek.pl
📞     Tel.: 667 565 774